December 16, 2017

2017 CCF – December K-8 chess tournament

Loading Map....

Date/Time
Date(s) - 2017/12/16
8:30 am - 4:00 pm

Schedule

Location
George Washington High School

Categories


Results

Novice Section: Kindergarten, 1st and 2nd Grade – Individual [51 participants]

No. Name Team Points Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
1 Hartstein, Leo Skinner North 5 W6 W33 W5 W13 W4
2 Oseledets, Alec Skinner North 4.5 W28 W11 D3 W16 W8
3 Sivakumar, Mahanth Fox Valley Chess 4.5 W48 W30 D2 W23 W12
4 Bareket, Hili home schooled 4 W27 W7 W29 W12 L1
5 Gonzalez, Troy Decatur Classical 4 W15 W20 L1 W37 W22
6 Desanto, Alexander Pritzker 4 L1 W26 W18 W19 -X-
7 Hadzi-Pecov, Stefan Edison 4 W18 L4 W30 W14 W15
8 Skoczylas, Alex Beaubien 4 W42 W17 W14 W22 L2
9 Schweger, Charlie Skinner North 4 W45 L29 W32 W11 W13

Novice Section: Kindergarten, 1st and 2nd Grade – Team (top 4 player scores used)

No. Name Score
1 Skinner North (13) 16.5
2 Pritzker (3) 9
3 Azuela (6) 8

Other participating K-2 teams: Fox Valley Chess Club, Gallistel, Bateman, Beaubien, Holy Trinity Church, home schooled (Chicago), Decatur Classical, Edison, Waters, Nobel, South Loop, Park View (Glen Ellyn), May Watts, Thomas Jefferson (Hammond), Bell, Casals, Restoration Ministries (Harvey)

Novice Section: 3rd and 4th Grade – Individual [68 participants]

No. Name Team Points Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
1 Chao, Elaine Skinner North 5 W27 W16 W31 W19 W22
2 Lee, Evan Skinner West 5 W47 W17 W9 W6 W5
3 Chang, Matthew Skinner North 4.5 W26 W18 W13 D4 W20
4 Lozada, Niccolo Skinner North 4.5 -B- W54 W24 D3 W16
5 Abe, Mitchell Skinner North 4 W55 W30 W7 W8 L1
6 Shankman, Noah Skinner North 4 W23 W39 W15 L1 W17
7 Zhang, Justin Keller 4 W44 W42 L5 W25 W14
8 Cherukuri, Paras Skinner West 4 W53 W40 W14 L5 W21
9 Pomian, Gabriel Beaubien 4 W61 W46 L1 W48 W15
10 Wong, Nathan Peirce 4 L40 W49 W33 W42 W19

Novice Section: 3rd and 4th Grade – Team (top 4 player scores used)

No. Name Score
1 Skinner North (12) 18
2 Lenart (5) 12.5
3 Holy Trinity Church (4) 11
4 Beaubien (4) 10.5

Other participating 3-4 teams: Azuela, Skinner West, Bateman, Thomas Jefferson Hammond), Nobel, Edgebrook, South Shore, Casals, Waters, Pilgrim Lutheran, St. Ethelreda, Keller, Peirce, Kinzie, Fox Valley Chess Club, Gallistel, St. Joseph (Summit), Woodson, home schooled (Chicago), Pritzker, Cook, Francis Xavier Warde, Andrew Jackson, Restoration Ministries (Harvey)

Novice Section: 5th and 6th Grade – Individual [83 participants]

No. Name Team Points Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
1 Cherukuri, Chetan Francis Xavier Warde 5 W59 W55 W5 W7 W6
2 Nayyar, Balin Skinner West 5 W58 W10 W64 W9 W18
3 Kim, Julia Bell 5 W78 W22 W41 W19 W4
4 Desanto, Quentin Pritzker 4 W48 W27 W13 W8 L3
5 Nunez, Justin Jefferson (Hammond) 4 W29 W12 L1 W64 W19
6 Paskiewicz, Owen Skinner North 4 W57 W53 W33 W11 L1
7 Ellis, Preston Skinner North 4 W39 W40 W23 L1 W32
8 Stiles, Paul Skinner North 4 W66 W20 W18 L4 W24
9 Hill, Imani St. Ethelreda 4 W83 W36 W25 L2 W47
10 Andino, Robert Bateman 4 W54 L2 W45 W49 W25
11 Valencia, Gabriel Bateman 4 W38 W21 W47 L6 W31
12 Ramirez, Ethan Gallistel 4 W71 L5 W54 W28 W26
13 Zemke, Doug Skinner North 4 W81 W51 L4 W48 W20
14 Saini, Jeet Beaubien 4 L21 W68 W55 W47 W56

Novice Section: 5th and 6th Grade – Team (top 4 player scores used)

No. Name Score
1 Skinner North (7) 16
2 Bateman (5) 14
3 St. Ethelreda (7) 13
4 Gallistel (6) 11.5
5 Waters (5) 11.5
6 Pritzker (4) 11
7 Casals (15) 10.5
8 Nobel (11) 10.5

Other participating 5-6 teams: Restoration Ministries (Harvey), Gavit (Hammond), Lenart, Taylor, Budlong, Decatur Classical, Francis Xavier Warde, Skinner West, Bell, Thomas Jefferson (Hammond), Beaubien, Pilgrim Lutheran, Edgebrook, Azuela, Prescott

Novice Section: 7th and 8th Grade – Individual [58 participants]

No. Name Team Points Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
1 Gentil, Aidan Marsh 5 W22 W20 W12 W14 W3
2 Sotelo, Jehu Casals 4 W18 W23 W8 W9 L4
3 Andino, Aaron Bateman 4 W46 W25 W27 W7 L1
4 Perez, David Gallistel 4 W36 W19 W14 L12 W2
5 Reasnover, Tamaria Cook 4 W21 W35 L6 W20 W17
6 Whitaker, William St. Ethelreda 4 D26 W31 W5 D15 W24
7 Vargas, Didier Gallistel 4 W42 W28 W34 L3 W15
8 Freeman, Xavier Morgan Park 4 W40 W39 L2 W38 W13
9 Prude, Charles Pilgrim Lutheran 4 W50 W51 W13 L2 W22
10 Nurgazieva, Cholpon Bateman 4 W59 L13 W48 W30 W16
11 Martinez, Carlos Restoration Ministries (Harvey) 4 L44 W46 W36 W47 W12

Novice Section: 7th and 8th Grade – Team (top 4 player scores used)

No. Name Score
1 Gallistel (6) 13.5
2 Morgan Park AC (5) 11.5
3 Casals (9) 11
4 Budlong (4) 10.5
5 Nobel (5) 10

Other participating 7-8 teams: St. Ethelreda, Pritzker, Waters, Bateman, Taylor, Cook, Altus, South Shore, Mark Sheridan, Pilgrim Lutheran, Restoration Ministries (Harvey), Azuela

Advanced Section: Individual [29 participants]

No. Name Team Points Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
1 Rodriguez, Layla Bateman 4.5 W12 W3 W8 W6 D2
2 Deligiannis, Dimitri Beaubien 4.5 W10 W15 W23 W7 D1
3 Jackson, Journey Lenart 4 W28 L1 W21 W19 W13
4 Cao, Andy Skinner North 4 L11 W24 W12 W17 W7
5 Heller, Jack Skinner North 4 L15 W26 W9 W18 W8
6 Swan, Josephine Decatur Classical 3.5 D26 W29 W17 L1 W19
7 Plotnick, Jacob Quest Academy 3 W9 W16 W22 L2 L4
8 Bucur, Radu Beaubien 3 W25 W11 L1 W16 L5
9 Parkel, Robert Norwood Park 3 L7 W10 L5 W25 W20
10 Seward, John Edgebrook 3 L2 L9 W24 W21 W17
11 Bolanos, Diego Gallistel 3 W4 L8 L18 W27 W22
12 Namuunbayar, Enkhjin Decatur Classical 3 L1 -B- L4 W28 W18
13 Ruszkowski, Will Renaissance Academy (LaPorte) 3 L16 W28 W15 W22 L3
14 Namuunbayar, Anuji Decatur Classical 3 L20 L21 W26 W23 W16

Advanced Section: Team (top 3 player scores used)

No. Name Score
1 Skinner North (3) 10
2 Beaubien (3) 9.5
3 Decatur Classical (3) 9.5

Other participating Advanced teams: Bateman, Edgebrook, Kinzie, Budlong, Lenart, QUE, Norwood Park, Gallistel, Renaissance Academy, Fox Valley Chess Club, Cook, Bell, Pilgrim Lutheran, St. Ethelreda, Keller

Compiled results with team standings (PDF)
Raw Results (XLS)

Read an article summarizing the tournament, here.

Description
The second CCF sponsored K-8 scholastic chess tournament of the year was held at George Washington High School. 289 players joined us for the tournament.

Competition Configuration
5 Sections: Novice K-2, Novice 3-4, Novice 5-6, Novice 7-8, Advanced
Non-rated, no entry fee
Swiss-style, 5 rounds, USCF standard tiebreaks
G/20 + 5 sec. increment in Advanced section when clocks are available
Notation required in the Advanced section

Awards
Individual trophies for the scholastic chess tournament went to the top 7 students in all Novice sections and to the top 6 students in the Advanced section. Team trophies to the top two school/club teams in all sections. Team score calculated by top four scores in Novice sections, top three scores in Advanced.